health

health

Ха.
Даже демы говорят, что у Трампа лучше план.

https://www.nbcnews.com/think/... 


---
Const

Re: health

On Friday, November 1, 2019 at 5:30:02 PM UTC-4, Const wrote:

Ха.
Даже демы говорят, что у Трампа лучше план.

https://www.nbcnews.com/think/... 


кстати, она таки сперла мою идею

https://www.vox.com/2019/11/1/... 

Between federal, state, and local governments, most US health spending is already publicly financed. Warren shunts all that money toward Medicare-for-all, leaving a $20.5 trillion hole over 10 years.

Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act’s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they’re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent — so whatever they’re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.

Re: health

On 11/2/19 5:27 AM, 999Vulcan wrote:

On Friday, November 1, 2019 at 5:30:02 PM UTC-4, Const wrote:

Ха.
Даже демы говорят, что у Трампа лучше план.

https://www.nbcnews.com/think/... 


кстати, она таки сперла мою идею

https://www.vox.com/2019/11/1/... 

Between federal, state, and local governments, most US health spending is already publicly financed. Warren shunts all that money toward Medicare-for-all, leaving a $20.5 trillion hole over 10 years.

Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act’s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they’re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent — so whatever they’re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.


То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?

-СБ

Re: health

SB <sab123@hotmail.com> wrote:


Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act?s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they?re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent ? so whatever they?re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.




То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?


Для тебя, меня и всех нас - да.
Именно к этому всё и сводится.

---
Const

Re: health

On Saturday, November 2, 2019 at 10:15:04 PM UTC-4, Const wrote:

SB <sab123@hotmail.com> wrote:


Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act?s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they?re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent ? so whatever they?re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.




То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?


Для тебя, меня и всех нас - да.
Именно к этому всё и сводится.


просто предлагается деньги, которые работодатели раньше платили частным страховкам, платить государственной

т.е. это не налоги, а страховые премии

ты же сам говорил, что рынку доверять нельзя, и если компании просто освободить от мед-бремени, они не прибавят зарплату

на что я предложил решение, которое у меня тут же украли

в общем, ты определись, ты за рынок, или против?

Re: health

999Vulcan <999vulcan@gmail.com> wrote:

On Saturday, November 2, 2019 at 10:15:04 PM UTC-4, Const wrote:

SB <sab123@hotmail.com> wrote:


Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act?s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they?re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent ? so whatever they?re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.




То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?


Для тебя, меня и всех нас - да.
Именно к этому всё и сводится.




просто предлагается деньги, которые работодатели раньше платили частным страховкам, платить государственной



т.е. это не налоги, а страховые премии



ты же сам говорил, что рынку доверять нельзя, и если компании просто освободить от мед-бремени, они не прибавят зарплату



на что я предложил решение, которое у меня тут же украли


Но ты осознаешь, что это меньше половины нужных денег ?


в общем, ты определись, ты за рынок, или против?


У меня есть мнение, что Уоррен только сделает хуже.
Безотносительно того, что она там декларирует.

То есть, как Серега сказал, вот такой и будет результат.

---
Const

Re: health

On Saturday, November 2, 2019 at 10:50:03 PM UTC-4, Const wrote:

999Vulcan <999vulcan@gmail.com> wrote:

On Saturday, November 2, 2019 at 10:15:04 PM UTC-4, Const wrote:

SB <sab123@hotmail.com> wrote:


Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act?s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they?re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent ? so whatever they?re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.




То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?


Для тебя, меня и всех нас - да.
Именно к этому всё и сводится.




просто предлагается деньги, которые работодатели раньше платили частным страховкам, платить государственной



т.е. это не налоги, а страховые премии



ты же сам говорил, что рынку доверять нельзя, и если компании просто освободить от мед-бремени, они не прибавят зарплату



на что я предложил решение, которое у меня тут же украли


Но ты осознаешь, что это меньше половины нужных денег ?


большая часть остальных - уже государственные (медик*, VA, states, etc)

Re: health

999Vulcan <999vulcan@gmail.com> wrote:




ты же сам говорил, что рынку доверять нельзя, и если компании просто освободить от мед-бремени, они не прибавят зарплату



на что я предложил решение, которое у меня тут же украли


Но ты осознаешь, что это меньше половины нужных денег ?




большая часть остальных - уже государственные (медик*, VA, states, etc)


Эта фраза буквально не имеет никакого отношения ни к чему.

---
Const

Re: health

On 11/2/19 8:12 PM, 999Vulcan wrote:

On Saturday, November 2, 2019 at 10:50:03 PM UTC-4, Const wrote:

999Vulcan <999vulcan@gmail.com> wrote:

On Saturday, November 2, 2019 at 10:15:04 PM UTC-4, Const wrote:

SB <sab123@hotmail.com> wrote:


Warren does the same with employer spending. Under the Affordable Care Act?s employer mandate, all workplaces with more than 50 employees have to purchase health care or pay a fee. Warren simply takes the money they?re spending now and redirects it to Medicare-for-all. To sweeten the deal for employers, she shaves their contribution by 2 percent ? so whatever they?re spending on private health insurance, they send 98 percent of that to the government.




То есть, забрать мою хорошую страховку, выдать говенную казенную? И еще
добавить налогов?


Для тебя, меня и всех нас - да.
Именно к этому всё и сводится.




просто предлагается деньги, которые работодатели раньше платили частным страховкам, платить государственной



т.е. это не налоги, а страховые премии



ты же сам говорил, что рынку доверять нельзя, и если компании просто освободить от мед-бремени, они не прибавят зарплату



на что я предложил решение, которое у меня тут же украли


Но ты осознаешь, что это меньше половины нужных денег ?


большая часть остальных - уже государственные (медик*, VA, states, etc)


Каким же это образом? Что, у нас прям столько ветеранов, что больше
половины? Не говоря уже о том, что VA славится особой говенностью.

-СБ